Amberwood: dekor z gdańskiego spichlerza

Jest to historia o tym, jak historyczny materiał znalazł uznanie w nowoczesnych wnętrzach. Dekor „Amberwood“ z kolekcji Schattdecor  jest  swoistym hołdem i nawiązaniem do historycznego miejsca jakim jest Wyspa Spichrzów w Gdańsku. Powstał on we współpracy firmy Schattdecor z gdańską marką Divadlo,  właśnie  na bazie materiału pochodzącego z pali fundamentowych dawnych spichlerzy, odzyskanego w ramach rozbiórek  starych zabudowań w latach 2013-2015. Odzyskany materiał używany był kilkaset lat temu – między XIII i XVI wiekiem – do wytworzenia pali zanurzonych w wodzie, na których oparty był cały ciężar infrastruktury portowo-przemysłowej. Oprócz dużego obciążenia, konstrukcja narażona była na bardzo zmienne warunki atmosferyczne i przez  lata zanurzona była w wodzie. Czas  i specyficzne warunki spowodowały w drewnie nieodwracalne zmiany: gęste usłojenie drewna  nabrało niepowtarzalnej wręcz barwy.

„Dzięki naszej nowej propozycji wzorniczej jaką jest Amberwood, udało nam się zachować historyczny materiał i zinterpretować go na nowo. Jest to wynik współpracy naszych projektantów z działu design i rozwoju wzornictwa. Warunki, którym przez setki lat podlegało drewno, nadały mu specyficzny kolor i wpłynęły na rysunek. W wyniku cyfrowej obróbki rysunku powstał wyjątkowy wzór, który  znajdzie zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach. Słowem historyczny materiał w nowoczesnej wersji.” , objaśnia Claudia Kuechen, Członek Zarządu Design i Marketing w Schattdecor.

W procesie rozwoju dekoru projektanci Schattdecor współpracowali z Adamem Stadnik, założycielem firmy Divadlo, który uratował drewno z rozbiórki. Adam Stadnik o Amberwood:    ”Mamy tu to czynienia z wyjątkowym materiałem – wyjątkowym ze względu na wiek i kolorystykę. Jest ona przebogata, niepowtarzalna. Przy współpracy z Schattdecor pojawiła się możliwość zachowania tego materiału i rozpropagowania go na szerszą skalę.”

„Rosnąca różnorodność stylów oraz wzrastająca prędkość naszego  życia,  duża ilość bodźców z jakimi mamy na co dzień  do czynienia sprawia, że tęsknota za  autentycznymi  i naturalnymi  materiałami jest coraz większa.  Dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęliśmy po wyjątkowe  w  wyrazie, wielowiekowe drewno z pali fundamentów gdańskich spichlerzy.”  –   mówi  Małgorzata Sarnicka, Menedżer Klienta   Schattdecor Sp. z o.o., zaangażowana w projekt Amberwood.

Kontrasty pomiędzy bardzo bogatymi szarościami,  nuty żółci i zieleni tworzą harmonijną i  niepowtarzalną powierzchnię.

„Jest to wielka satysfakcja i zaszczyt dla nas, że mogliśmy użyć naszej dzisiejszej  technologii  po to, by zachować  kawałek  historycznego materiału z  Gdańska sprzed wieków. Wyselekcjonowanego dawno temu surowca do budowy spichlerzy, który pokonał tak długą drogę i jest dostępny i dziś.” – podkreśla Małgorzata Sarnicka.

Urban Styles: Places of tomorrow

Dekor Amberwood był już prezentowany na tegorocznych targach Sicam 2019 w ramach tegorocznej koncepcji trendów, która przedstawia nowoczesne mieszkania, miejsca pracy i miejsca publiczne w metropoliach.

Nowoczesna interpretacja Amberwood znajdzie zastosowanie we współczesnych wnętrzach.

Więcej informacji na temat aktualnych dekorów i historii ich powstania, takich jak w przypadku Amberwood, można znaleźć  na kanale You Tube oraz na instagramie@schattdecorgroup. Nowość w postaci „Decor Talks” to źródło wiedzy o rozwoju wzornictwa i koncepcjach trendowych.